»Verjetnost, da bo nosečnica opustila pitje alkohola, je večja, če okolica od nje ne pričakuje, da bo pila alkohol, če je v to ne sili, če njen partner ne pije ali zmanjša pitje alkohola in tudi njo spodbuja k nepitju alkohola ter če podobno storijo njeni bližnji, sodelavci, prijatelji.«
»Zavedati se moramo, da so mladostniki bolj ranljivi za večino učinkov alkohola. Prej ko mladostnik začne piti alkohol, večja je verjetnost, da bo imel pozneje v življenju zaradi alkohola težave.«
»Pomembno je, da partnerji spodbujajo in podpirajo partnerico in se ji pridružijo pri skupni odločitvi, da ne pijeta alkohola že takrat, ko načrtujeta nosečnost in nato skozi celo nosečnost, v nasprotnem primeru lahko škodijo zdravju in dobrobiti svojega še nerojenega otroka.«
»Pozneje bodo začeli piti in manj bodo pili tisti mladostniki, katerih starši imajo jasna stališča, da alkohol ni primeren za mladostnike in jim postavljajo tudi jasne meje.«
»Enega za umetniški navdih, enega za pogum, enega, da bomo bolje delali, enega, da nas ne bo zeblo. Potem en šnops, da ne bomo zboleli. Preden gremo v gozd enega za moč. Predstave o alkoholu kot nekakšnemu čudežnemu eliksirju so bile med slovenskim ljudstvom vseprisotne. Pitje je pač del slovenske kulturne folklore, priložnosti, ob kateri se ne bi pilo, ni.«
»Pravzaprav je čuden tisti, ki ne pije in ne obratno, tako da s tega vidika je ta naš odnos zelo permisiven.«
»Marsikdo pomisli na alkohol ali tudi poseže po njem v upanju, da bodo ti občutki izginili. Vendar alkohol ni rešitev, saj zmanjšuje odpornost, razdira odnose in osebno stisko še poveča.«
»Odrasli so otrokom in mladostnikom vzgled. Zato jim morajo jasno povedati, da pitje alkohola ni zanje. Pomembno pa je, kako jim to povedo.«
»Tisti, ki so cele dneve sedeli v bifejih, zdaj pijejo doma.«
»'Pijte odgovorno' si številni tolmačijo, kot da je uživanje alkohola odgovorno početje.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju